Turystyka

Powiat bielski charakteryzują znakomite walory turystyczne, klimatyczne i przyrodnicze wraz z silnie rozwiniętą bazą rekreacyjno – wypoczynkową. Posiadamy znaczny potencjał turystyczny, co pozwala turystykę uznać za jedną z głównych dziedzin rozwoju gospodarczego.

Bliżej natury...
Świeżość i bogactwo przyrody wydaje się najważniejszym walorem Ziemi Bielskiej. Szczególnie emocjonalny jest kontakt z reliktami puszczy karpackiej, które można jeszcze obserwować w Dolinie Łańskiego Potoku w Jasienicy albo w okolicach Grodźca, gdzie znajduje się też stanowisko bociana czarnego. Zupełnie inną osobliwością jest rezerwat torfowiskowy „Rotuz” z rzadkimi okazami roślinności bagiennej. Najbardziej charakterystyczne dla regionu są jednak pejzaże górskie, których najpiękniejsze fragmenty chronią Parki Krajobrazowe Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Łagodne zazwyczaj grzbiety i zbocza pokrywają lasy, w górnych partiach świerkowe z domieszką jodły, a niżej bardziej urozmaicone z udziałem buka, olchy, jesionu, grabu, a nawet lipy. Najbardziej okazałymi przedstawicielami miejscowej fauny są jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie, lisy i sporadycznie niedźwiedzie. Świat ptaków reprezentowany jest przez ponad 100 gatunków, a w rzekach i potokach żyje blisko 40 rodzajów ryb. Mówiąc o skarbach natury nie sposób pominąć wód mineralnych, które obok mikroklimatu zdecydowały o uzdrowiskowym charakterze niektórych miejscowości, takich jak Bystra Śląska, Wilkowice i Jaworze. Ostatnia z nich zyskała rangę oficjalnego kurortu już w 1862 r. jako pierwsza w całym masywie Beskidu Śląskiego.  Na przełomie XIX i XX wieku popularne wówczas uzdrowisko przyciągało setki kuracjuszy, którzy przybywali tu leczyć choroby dróg oddechowych, układu krążenia i reumatyzm.

Na wsi...
Wielu z nas szuka pomysłu na wakacje, które przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych mogą okazać się niepowtarzalne. Warto zatem rozważyć przyjęcie oferty pokoju w gospodarstwie rolnym, a może nawet wynajęcie całego domu na wsi.
Lokalna baza agroturystyczna najlepiej rozwija się w gminach: Szczyrk, Jaworze, Wilkowice i Porąbka. Jej niewątpliwym atutem jest fakt, że okna większości gościnnych pokoi wychodzą na góry. Przy okazji poznajemy ludzi, z którymi być może zaprzyjaźnimy się na całe życie. Możemy uczestniczyć w ich codzienności, poznawać najbliższe otoczenie razem z nimi i poprzez ich doświadczenia. To chyba najlepszy sposób na zrozumienie lokalnej specyfiki regionu i mentalności jego mieszkańców. To wyjątkowa szansa poznania świata od wewnątrz.

Pieszo lub na rowerze...
Blisko 200 km dobrze oznakowanych szlaków pieszych oraz liczne schroniska zapraszają amatorów górskich wędrówek. Ze Szczyrku, Bystrej Śląskiej czy Jaworza można wyruszyć na najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego: Skrzyczne (1257 m.), Klimczok (1117 m.), czy Błatnią (917 m.). Z Kóz czy Wilkowic warto się wybrać na malownicze szlaki Parku Krajobrazowego Beskidu Małego w rejon Magurki, (909 m.) Czupla (933 m.) albo Hrobaczej Łąki (828 m.), skąd roztaczają się widoki na sąsiednie pasma Beskidu Żywieckiego.
Wspaniały krajobraz oraz pagórkowaty, przechodzący w prawdziwie górski teren jest wyzwaniem dla mniej i bardziej doświadczonych kolarzy górskich. Trudniejsze szlaki rozpoczynają się w Szczyrku, gdzie organizowane są m.in. coraz bardziej znane crossy rowerowe. Dobrze przygotowane są do przyjęcia kolarzy gminy Jasienica i Jaworze, przez które przebiega międzynarodowa polsko - czeska euroregionalna pętla. Łatwiejsze szlaki rowerowe wytyczono w okolicy Buczkowic, Porąbki, Wilamowic i Czechowic-Dziedzic. Tam pośród pól, łąk, lasów i pagórków można przeżyć prawdziwą rowerową przygodę z całą rodziną.

Konno, kajakiem, ekstremalnie...
Górskie pejzaże możemy, także podziwiać z wysokości końskiego grzbietu. Stadniny i gospodarstwa, w których można wypożyczyć konie są dosyć liczne (Międzyrzecze Górne, Janowice, Jaworze, Szczyrk, Wilamowice) . Nie brakuje też tras, które zresztą często pokrywają się z gęstą siecią szlaków pieszych i rowerowych. Innych wrażeń dostarcza oglądanie świata z perspektywy poziomu wody, szczególnie w rejonie malowniczego przełomu Soły oraz jezior Międzybrodzkiego i Żywieckiego, gdzie można uprawiać żeglarstwo, narciarstwo wodne i windsurfing. Amatorzy kajaków mogą skorzystać z przystani i akwenów w Czechowicach – Dziedzicach, a także Kaniowie, gdzie organizowane są Mistrzostwa Polski w „Kajak – Polo”. Najbardziej odważni mogą wznieść się ponad malownicze wzgórza, doliny i jeziora startując na paralotni z wysokości Skrzycznego, najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim. Miejscowa Szkoła Bezpiecznego Latania to pierwsza, tego typu inicjatywa w Polsce. Świetną zabawę podszytą dreszczykiem emocji gwarantuje park linowy w Szczyrku, gdzie czekają przygody w stylu paint ball oraz „multitravels” z przejściami na linie, przez mosty, kładki, pajęczą siatkę i równoważnię, a także zjazdy na tyrolce oraz inne szaleństwa.