Sport

Powiat Bielski ze względu na położenie oraz walory turystyczne jest doskonałym miejscem do uprawiania wielu dyscyplin sportowych, zarówno zimą, jak i latem. Na obiektach sportowych powiatu organizowane są rozmiate imprezy sportowe i rekreacyjne rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej, wspierane przez władze samorządowe oraz sponsorów. Ogromną satysfakcją napawa rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej, co sprzyja chęci uprawiania sportu i rekreacji wśród młodzieży i dorosłych. Dzięki nowej infrastrukturze sportowej powiat bielski przyciąga sportowców i turystów z całej Polski. Jednym z przykładów ciekawych obiektów jest trasa do narciarstwa biegowego na Magurce, która zwyciężyła w swojej kategorii w konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Na terenach byłej żwirowni w Kaniowie działa nowoczesny Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji, na którym odbywają się zawody międzynarodowe i ogólnopolskie w dyscyplinie kajak polo.

Znaczącą rolę w życiu sportowym naszego powiatu odgrywa Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku. Dzięki istniejącym tam obiektom sportowym i nowoczesnym skoczniom na zgrupowania do Szczyrku przyjeżdża kadra Polski w różnych dyscyplinach sportu. Na jego terenie odbywają się liczne imprezy krajowe i międzynarodowe, które stanowią świetną okazję do promocji Szczyrku i całego naszego powiatu. Oprócz obiektów COS-OPO Skrzyczne, w Szczyrku działają dwa inne ośrodki narciarskie: Beskid Sport Arena oraz Szczyrk Mountain Resort, umożliwiając jazdę na łącznie 40 km tras! Nie bez powodu Szczyrk uznawany jest za drugą obok Zakopanego zimową stolicę Polski.

W powiecie bielskim funkcjonuje 91 klubów sportowych oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy działający w zakresie organizacji sportu szkolnego w powiecie. Doniosłą rolę edukacyjną w kształceniu młodych sportowców w naszym powiecie spełnia Szkoła Mistrzostwa Sportowego Szczyrk w sportach zimowych z siedzibą w Buczkowicach. Z powiatu bielskiego wywodzi się kilkunastu wybitnych olimpijczyków w różnych dyscyplinach sportowych, jak m.in. Grzegorz Kotowicz – dwukrotny, brązowy medalista olimpijski w kajakarstwie oraz Stefan Hula – drużynowy, brązowy medalista w skokach narciarskich.


„Sport i nieodłącznie związaną z nim rywalizację bez wątpienia można uznać za fenomen, bez którego świat byłby o wiele uboższy”- to słowa naszego Papieża Jana Pawła II. Zatem zapraszamy do uprawiania sportu i rekreacji w klubach sportowych i na obiektach w Powiecie Bielskim.