Gminy Powiatu Bielskiego

BESTWINA
Bestwina leży w Kotlinie Oświęcimskiej. Jest gminą rolniczą, posiadającą dobrze zorganizowane i prosperujące gospodarstwa, także warzywnicze i rybno-hodowlane. Prawie 100% gospodarstw podłączonych jest do sieci wodociągowej i gazowniczej. Funkcjonuje tu szereg innych podmiotów gospodarczych, w tym dwie żwirownie, dające zatrudnienie głównie miejscowej ludności. W gminie funkcjonują cztery szkoły podstawowe oraz cztery przedszkola, działa Gminna Biblioteka Publiczna z trzema filiami.
Bestwina graniczy z Bielsko-Białą, posiada dogodne połączenia drogowe i kolejowe.

BUCZKOWICE
Gmina Buczkowice (w skład której wchodzą cztery sołectwa: Buczkowice, Rybarzowice, Godziszka i Kalna), położona jest na płaskowyżu Kotliny Żywieckiej u podnóża gór: Skalite, Magura i Skrzyczne. Przez jej obszar przechodzą drogi turystyczne: Bielsko-Biała - Szczyrk - Wisła oraz Szczyrk - Żywiec . Początki osadnictwa na terenie Gminy związane są z "państwem żywieckim" i przypadają na XIII/XIV wiek. Pierwsze źródła pisane pochodzą z 1581 roku i dotyczą Rybarzowic.  W 1990 r., po kolejnej reformie administracyjnej gmina Buczkowice uzyskała samodzielność i od tego czasu następuje jej prężny rozwój.

CZECHOWICE-DZIEDZICE
Czechowice- Dziedzice (66,4 km 2 powierzchni wraz z sołectwami: Bronów, Ligota, Zabrzeg) położone są przy drodze krajowej nr 1 Gdańsk- Warszawa- Bielsko-Biała- Cieszyn, 8 km od Bielska-Białej, 80 km od Krakowa, przy trasie kolejowej Warszawa - Kraków - Wiedeń. Do 1940 roku istniały samodzielne gminy Czechowice i Dziedzice, które w czasie okupacji niemieckiej połączono w jedną jednostkę administracyjną. Do tego rozwiązania powrócono 14 grudnia 1950 roku, kiedy to nadano połączonym Czechowicom i Dziedzicom prawa miejskie. Istnieją tutaj tereny łowieckie - ponad 15% powierzchni zajmują lasy, a prawie 6% stawy hodowlane. Wartość produkcji przemysłowej zakładów stawia Czechowice- Dziedzice na czołowym miejscu w województwie śląskim.

JASIENICA
Miejscowość, której nazwa wywodzi się od jesionów porastających niegdyś podmokły teren, jest siedzibą jednej z najrozleglejszych gmin w wojewodztwie, obejmującej 14 sołectw. Pierwsza wzmianka o wsi pojawiła się w 1305 r. w "Księdze Fundacyj". Dziś na terenie gminy rozwija się rolnictwo i przemysł: Fabryka Mebli Giętych, Zakład Ceramiki, Płytek i Wyrobów Sanitarnych. Aktywną działalność prowadzi między innymi: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury, Ochotnicza Straż Pożarna, Ludowy Zespół Sportowy "Drzewiarz", Zespół Regionalny "Jasieniczanka".

JAWORZE
Jaworze rozsiadło się u północnego progu Beskidu Śląskiego w rozgałęzieniu ułożonych południkowo ramion górskich łączących się w masywie Błotnego ( 917 m ) nazywanego też popularnie - Błatnią. Głęboko wcięte doliny oraz stromo opadające zalesione stoki Bucznika (679 m), Ostrego (659 m), Borowiny (718 m) i Palenicy (688 m) tworzą urocze tło dla położonego na pagórkach Jaworza. Kilka szlaków umożliwia górską wędrówkę na okoliczne szczyty i w bardziej odległe rejony Beskidu Śląskiego. Szczególną sympiatią gości cieszą się zawsze pełne miłych niespodzianek spacery na dwa pobliskie pagórki: Goruszkę (414 m) i Młyńską Kępę (417 m). W centrum wsi pałac hr. Larischa. Poza tym kościół ewangelicki z 1782 r., park ze starodrzewem i egzotycznymi drzewami, cmentarz z obeliskiem rodziny Saint Genois.

KOZY
Atrakacyjne usytuowanie miejscowosci Kozy zachęca do jej odwiedzenia nie tylko w celach turystycznych lecz stanowi także interesującą ofertę dla osób pragnących osiedlić się z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Na przedsiębiorców chcących inwestować oczekują tereny o odpowiedniej infrastrukturze technicznej. Dodatkową zachętą dla inwestorów może być usytuowanie naszej miejscowosci w pobliżu takich miast jak Bielsko-Biała (10 km), Cieszyn (40 km), Kraków (60 km). Potwierdzeniem rozwoju gospodarczego gminy niech będzie fakt, iż na 10.370 mieszkańców (2.200 domów mieszkalnych) zarejestrowanych jest 1.200 małych i średnich podmiotów gospodarczych. Zatem w ujęciu statystycznym można przyjąć, iż w co drugim domu prowadzona jest najczęsciej mała - rodzinna działalnosć gospodarcza.

PORĄBKA
Porąbka należy do miejscowości turystyczno- wypoczynkowych, prawie połowę powierzchni gminy stanowią lasy świerkowe. Gmina jest położona nad rzeka Sołą, wśród stoków Beskidu Małego. Po wybudowaniu zapory w Porąbce powstało jezioro o pow. 42 ha stanowiące wielką atrakcję dla licznie odwiedzających gminę turystów. Gmina posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegowa i turystyczną z wieloma szlakami prowadzšcymi przez szczyty Beskidu Małego.

SZCZYRK
Pierwsze wzmianki pochodzą z XV w. Na mapie ośrodków turystycznych pojawił się Szczyrk w II Rzeczpospolitej. Od 1920 zaczęto urządzać wycieczki narciarskie Bielsko - Szczyrk. W 1924 r. na Skrzycznem (1200 m n.p.m.) zbudowano pierwsze schronisko, a w Szczyrku pierwszy pensjonat. W następnych latach miejscowość stała się modna, zwłaszcza po wybudowaniu w 1932 r. drogi z Białej przez Bystrą. Szczyrk posiada wspaniałe warunki do uprawiania sportów narciarskich. Zbudowano wiele nartostrad i ok. 60 tras zjazdowych. W latach 1957-58 powstał dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne, później kilkadziesiąt wyciągów orczykowych i talerzykowych.. Szczyrk posiada cztery skocznie, w tym najstarszą"Skalite" z lat międzywojennych, modernizowana, posiadającą licencję FIS.

WILAMOWICE
Gmina Wilamowice jest położona w Kotlinie Oświęcimskiej i północnej częsci Pogórza śląskiego, między Bielskiem-Białą, a Oświęcimiem. W skład gminy wchodzi miasteczko Wilamowice i pięć sołectw: Pisarzowice, Dankowice, Stara Wies, Hecznarowice i Zasole Bielańskie. Na terenie gminy znajduje się wiele ciekawych obiektów: drewniany kościół parafialny z XIV w. i stara szkoła z izbą regionalną w Starej Wsi, liczne kapliczki i stare drewniane chałupy z XIX w. oraz nowe obiekty sakralne w Pisarzowicach i w Wilamowicach. Gmina ma charakter rolniczo - przemysłowy, z przewagą gospodarstw indywidualnych.

WILKOWICE
Gmina położona ona na pograniczu Beskidu Śląskiego i Małego oraz Kotliny Żywieckiej. Wysokość terenu waha się między 380 a 1010 m n.p.m. Beskid Mały od Beskidu Śląskiego oddziela tzw. "Brama Wilkowicka", tworząca znaczne obniżenie terenu. Gmina Wilkowice obejmuje trzy sołectwa: Wilkowice, Bystrą i Meszną. Ludność gminy stanowi 11.112 mieszkańców, z czego 50% zatrudnionych jest w przemyśle w Bielsku-Białej. Pozostałe 50% zajmuje się rolnictwem bądź też prowadzi własną działalność gospodarczą.